Krásne vlasy v spojení s prírodou

lepa i negovana kosa baner

Vlasy sú jedným z prvých vecí, ktoré si na nás všimne okolie a môžu nás urobiť príťažlivými. Čisté, upravené vlasy, bez poškodenia a pekne upravené, zanechávajú v človeku dobrý dojem.

Vlasy rastú asi o 0,4 mm za deň, pričom každý deň vypadne 100-200 vlasov. Vlasy sa skladajú z dvoch rôznych štruktúr: folikul, živá časť vlasu lokalizovaná pod kožou, a vlasový driek – úplne keratinizovaná neživá časť umiestnená nad povrchom kože (1). Vlasy sa tvoria z folikulov, malých jamiek umiestnených v koži. Hoci siahajú až do druhej vrstvy kože – dermis, kde vznikajú folikuly a zostávajú súčasťou povrchovej vrstvy kože – epidermis. Sú umiestnené pod určitým uhlom vzhľadom na kožu a sú vždy sprevádzané žľazami, ktoré vylučujú maz a napínacie svaly. 

Vlasy sa tvoria z buniek, ktoré sa delia v blízkosti základne folikulu. V tejto oblasti rastu vlasov, sa počet buniek denne zdvojnásobuje (2). Ľudia majú v priemere 5 miliónov folikulov a 100 000 sa nachádza na pokožke hlavy. Vlas sa skladá z troch vrstiev: kutikula, kôra a dreň, ktoré môžu alebo nemusia byť vždy prítomné. Kutikula má veľmi dôležitú ochrannú úlohu a obrannú funkciu proti fyzikálnym a chemickým vplyvom. 

Bunky kutikuly majú plochý alebo štvorcový tvar a sú pevne spojené s bunkami kôry. Kôra pozostáva z keratínových vlákien, mikro a makrofibríl, ktoré tvoria takmer 50 % materiálu kôry. Kôra tvorí najväčšiu časť vlasu a obsahuje pigment melanín. Dreň je prítomná v centrálnej časti vlasovej drene, predovšetkým v hrubých vláknach. Dreň obsahuje proteínové štruktúry, aminokyseliny a citrulín (1). 
 

Udržiavanie zdravo vyzerajúcich vlasov a ich skrášľovanie je veľmi zložité (3). Na tento účel boli vyvinuté rôzne produkty, ktoré možno zaradiť do určitých skupín: šampóny, kondicionéry, produkty na dočasnú úpravu vlasov, produkty na trvalú úpravu vlasov a farby na vlasy (4). 

Šampóny majú základnú funkciu vyčistiť vlasy a vlasovú pokožku od kožného mazu, nečistôt, zložiek potu, odumretých kožných buniek, stylingových prípravkov a odstraňovať pachové látky (3, 4). Sekundárnou funkciou šampónov je úprava vlasov (3), t.j. aby bol mäkký, ľahšie sa rozčesával a chránil ho pred poškodením. Okrem toho dodávajú vlasom objem a vlasy príjemne voňajú (4). 

Kondicionéry na vlasy môžu byť 2 v 1, opláchnite alebo nechajte pôsobiť. Ich hlavnou úlohou je zanechať na vlasoch dostatok lubrikačného materiálu tak, aby výrazne znížili koeficient trenia na povrchu vlasu, čo zlepšuje rozčesávanie a styling, vlasy sú hladšie a lesklejšie, dodáva pocit hebkosti, znižuje statickú elektrinu , zabraňuje mechanickému poškodeniu vlasov (4).

Dočasné produkty na úpravu vlasov (spreje na vlasy, peny, gély, mlieka, vosky, pomády) sú založené na množstve rôznych stylingových polymérov, ako sú PVP, PVP/VA a iné. Spájajú vlasové vlákna a tým udržujú vlasy v požadovanom tvare (4).

Produkty na trvalú úpravu vlasov (produkty na trvalú onduláciu, trvalé vyrovnanie, relaxáciu vlasov) zahŕňajú použitie chemických látok, ktoré reagujú s vlasmi, ako sú tioglykolát, formaldehyd, hydroxid sodný, čím dochádza k trvalej rekonfigurácii vlasov tak, aby nový štýl je zachovaný (4).
Starostlivosť a krása sú nevyhnutnosťou našich produktov. Rovnako je to aj s prípravkami na vlasy. Z bohatej ponuky vyzdvihujeme špeciálne navrhnutú kolekciu PROVITAMINE IMMUNO COMPLEX na čistenie, starostlivosť a skrášlenie suchých a poškodených vlasov, ktorá obsahuje šampón, masku, kvapky a vlasové mlieko. 
 

Šampón obsahuje jemné povrchovo aktívne látky, ktoré sú šetrné k suchým a už poškodeným vlasom. Dokonale odstraňuje nečistoty, takže vlasy dodatočne nevysušuje a nepoškodzuje. Je obohatený o beta-glukán, ktorý má antioxidačný a upokojujúci účinok na pokožku hlavy a vlasy. Navyše obsahuje ricínový olej a výťažok zo žihľavy, ktoré spolu s vitamínmi prispievajú k posilneniu vlasov od korienkov po končeky. Keďže suché a poškodené vlasy vyžadujú intenzívnu starostlivosť, ktorú šampóny nedokážu poskytnúť, pretože na vlasoch zostávajú krátko, vytvorili sme špeciálnu masku na vlasy. 

Maska na vlasy PROVITAMINE IMMUNO COMPLEX dopĺňa šampón, opravuje poškodené vlasy, vyživuje ich a stará sa o ne.

Ďalším výnimočným produktom z tejto kolekcie je PROVITAMINE IMMUNO COMPLEX Vlasové mlieko 10 v 1. Možno ho používať denne, bez oplachovania. Mlieko umožňuje ľahké rozčesávanie a tvarovanie vlasov, chráni ich pred poškodením a vysušovaním a negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia (UV lúče, teplo, voľné radikály a pod.). Poskytuje intenzívnu a dlhotrvajúcu starostlivosť poškodeným vlasom, vďaka čomu sú hladké, lesklé, jemné a príjemné.

Naša kolekcia pre suché a poškodené vlasy obsahuje aj vlasové kvapky (PROVITAMINE IMMUNO COMPLEX Obnovujúci vlasový elixír) primárne určené na suché a poškodené končeky. Sú obohatené o makadamiový a jojobový olej a hydrogenovaný farnezén (Neossance® Hemisqualane), extrémne ľahké zmäkčovadlo prírodného pôvodu, ktoré je výbornou náhradou silikónov. Vďaka nemu má formulácia jemnú textúru, ľahko sa nanáša na vlasy a dobre sa vo vlasoch rozprestiera. Táto kombinácia zmäkčovadiel chráni vlasy a končeky pred poškodením, lámaním a lámaním, pričom UV filter poskytuje dodatočnú ochranu pred UV žiarením. 

S kolekciou PROVITAMINE IMMUNO COMPLEX pre suché a poškodené vlasy zabezpečíte vlasom kompletnú revitalizačnú kúru a dosiahnete ich zdravý a atraktívny vzhľad.

Odkaz:
1. Erdoğan B. Anatomy and Physiology of Hair. In: Kutlubay Z, Serdaroglu S. (eds). Poruchy vlasov a pokožky hlavy. Záhreb: InTech; 2017. s. 13-29.
2. Bell JW, Whewell CS. Štruktúra a vlastnosti vlasov a príbuzných materiálov. In: Hibbott HW. (ed). Handbook of Cosmetic Science: An Introduction to Principles and Applications. Londýn: Pergamon Press Ltd.;1963. s. 23-45.
3. Draelos ZD. Často zanedbávané základy starostlivosti o vlasy: Čistenie vlasov. Int J Trichology. 2010;2(1):24–9.
4. Giles M. Krátky úvod do vlasov a vedy o starostlivosti o vlasové produkty. Prezentácia Innospec, ktorá sa dotýka každodenného života. 2016.
 

Návrat hore