Slamienka – Vrásky nemajú šancu

Podľa mýtov nosil grécky boh Apolón pri vchode do Delf aj diadém zo špeciálneho kvetu, ktorým chcel svetu pripomenúť svoju nesmrteľnosť. Hoci sú to len legendy, je známe, že existujú kvety, ktoré ani po vytrhaní nevädnú. Ide o slamienku, lat. Helichrysum italicum, rastlina, ktorá prevláda v stredomorských oblastiach, najmä na slnečných skalnatých oblastiach. Dorastá do výšky 60 cm, má úzke listy a žlté kvety.
Tradične sa používa na pomoc pri astme, migréne, problémoch s pečeňou a kožných ochoreniach. 

Čím je však táto rastlina najznámejšia, je jej silný účinok proti starnutiu pokožky. Kozmetický priemysel je najväčším užívateľom drahého slamienkového oleja alebo hydrolátu – tomuto oleju sa pripisujú takmer až zázračné vlastnosti. Na jeden liter oleja je potrebná dokonca tona čerstvých kvetov. Hoci je slamienka vhodná na použitie pri mnohých ochoreniach, najobľúbenejšia je ako prostriedok proti vráskam, stareckým škvrnám a iným prejavom starnutia pleti.

Výskum ukázal, že táto rastlina redukuje hlboké vrásky o 19 %, celkový počet vrások o 14 % a jemné vrásky na pokožke o 38 %. Tiež sa zistilo, že slamienkový olej je neuveriteľne silný antioxidant. Ochranná úloha slamienky na pokožku: silne pôsobí proti voľným radikálom, má výrazný vplyv na tvorbu kolagénu, zlepšuje mikrocirkuláciu, a tým aj detoxikáciu pokožky, pôsobí ako antiseptikum a prečisťuje pokožku.

Kde je rodisko tejto liečivej rastliny?

Najčastejšie ju možno nájsť v stredomorských oblastiach Grécka, Talianska, Portugalska, Španielska, na Jadrane, presnejšie v Dalmácii, ale aj v Srbsku.

Zaujímavosťou je, že práve Srbsko je jedným z najväčších exportérov liečivých bylín na svete a prvým, pokiaľ ide o slamienku. Srbsko už teraz preberá vedúcu úlohu v pestovaní a spracovaní slamienky.

Ako to, že táto stredomorská rastlina má rada Srbské podnebie?

Vďaka vysokej koncentrácii vápenca v krajine, čistej vode vo východnom Srbsku či pohorím ako Rtanj ovplyvnili skutočnosť, že slamienka sa v Srbsku „cítí ako doma“ a nezištne dáva všetky výhody, ktoré nesie v sebe.

Vzhľadom na vysoký obsah neryl-acetátu vo svojom zložení má slamienka na trhu liečivých rastlín veľmi vysokú cenu.

Aj preto sa k jej ekologickému pestovaniu prikláňa čoraz viac ľudí a v posledných rokoch sa slamienka zo Srbska nachádza takmer v každom domácom či zahraničnom kozmetickom výrobku.

Výhody slamienky v starostlivosť o zrelú pleť

Aj vás zaujíma, aké je tajomstvo krásy stredomorských žien?

Už od pradávna dávali kvety slamienky do pohárov a zalievali za studena lisovaným olivovým olejom alebo nechali vylúhovať, nechali tak aspoň 6 týždňov oddychovať a používali ho na starostlivosť o pleť.

Okrem toho, že bojuje proti vráskam, pôsobí aj protizápalovo, nevyvoláva alergické reakcie a je vhodný aj na citlivú pleť.

Slamienka, smilje alebo immortelle je mimoriadne bohatá na organické kyseliny, vitamín K (užitočný pri prevencii cievnych prejavov fotostarnutia pokožky), triesloviny (redukuje tmavé kruhy pod očami) a alkaloidy, ktoré majú regeneračný a protizápalový účinok.

Esenciálny olej slamienky je jedným z mála olejov, ktoré obsahujú „diketóny“, ktoré môžu pomôcť znížiť výskyt stareckých škvŕn.

Využitie slamienky v prírodnej kozmetike ide ruka v ruke s návratom k používaniu a výrobe prírodnej kozmetiky z liečivých rastlín, ktorá skutočne zdravým a prirodzeným spôsobom pomáha v starostlivosti o pleť.

Najdominantnejšou zložkou, ktorá odlišuje slamienkový olej od všetkých ostatných liečivých rastlín, je Neryl Acetate, ktorý je samotným základom slamienkového oleja.

Najviac sa používa v prírodnej kozmetike do krémov proti vráskam a tým ponúka vynikajúce riešenie na regeneráciu kožných buniek.

Liečivý olej alebo hydrolát podporuje prirodzený kolagén nachádzajúci sa v kožných bunkách, čím redukuje vrásky s extrémne vysokým percentom úspechu. 

Treba tiež zdôrazniť, že slamienkový olej reguluje a podporuje krvný obeh najmä v derme, čím vyživuje povrch pokožky, ktorá veľmi rýchlo získava pružnosť, hladší vzhľad a mladistvý jas.

Čo potrebujete vedieť o slamienkových krémoch na zrelú pleť?

Krém na zrelú pleť by jej mal poskytnúť hydratáciu a starostlivosť bez toho, aby ju dodatočne mastil.

Preto prírodné krémy, ktoré neobsahujú škodlivé látky a obsahujú liečivé byliny, dlhodobo zlepšujú stav pokožky a posilňujú jej prirodzené funkcie.

Len tak bude mať pleť zdravý a krásny vzhľad a najlepší krém proti vráskam je ten, ktorý je určený pre váš typ pleti, na to netreba zabúdať.

Slamienkový krém na zrelú pleť obsahuje starostlivo vybranú kombináciu ingrediencií ako je hydrolát/olej zo slamienky, bambucké maslo, slnečnicový olej, jojobový, pupalkový olej, squalane, panthenol, kyselinu hyalurónovú a mnoho iných výživných látok, ktoré stimulujú regeneráciu buniek a poskytujú pleti prirodzenú starostlivosť a hydratáciu.

Prečo je pleťové slamienkové sérum váš najlepší elixír mladosti

 Samozrejme, každý vek má svoje výhody, ale v každom veku vám môže starostlivosť zdravým a prirodzeným spôsobom pomôcť cítiť sa dobre a vyzerať krásne.

Okrem pleťového krému na zrelú pleť, ktorý používate v každodennej rutine, by ste mali podporiť pleť aj slamienkovým sérom.

Neviem, či ste vedeli, že ďalším všeobecne známym názvom pre slamienku je slamienka – „nesmrteľná“ . Tento názov nebol zvolený náhodou, pretože kvet slamienky zostáva rovnaký po zbere aj po uschnutí.

Táto liečivá rastlina obsahuje flavonoidy, ktoré sú jedným z najsilnejších antioxidantov, ďalej kumarín, ktorý pôsobí aj antioxidačne, sťahuje póry, zabraňuje vzniku a znižuje viditeľnosť už viditeľných vrások.

Ako vám olej zo slamienky pomáha starať sa o oblasť okolo očí – Antirid.

Oblasť okolo očí je najjemnejšia časť našej tváre, preto si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, pretože práve tam sa vrásky objavujú ako prvé.

Preto je v kolekcii pre Vás pripravený Antirid – slamienkový očný krém s ľahkou textúrou, ktorý je takmer nenahraditeľný pri starostlivosti o tenkú a citlivú pokožku okolo očí.

Stimuluje tvorbu kolagénu, udržuje potrebnú vlhkosť, stimuluje krvný obeh, má antioxidačné vlastnosti a obnovuje bunky pokožky tváre.

Čo všetko ešte nájde v Slamienkovej kolekcii od Hedera Vita?

Návrat hore